Investiții

Proiecte cu contracte de finanțare semnate și aflate în desfășurare

POR

PNRR

AFIR

CNI

Reabilitarea infrastructurii rutiere afectate de calamități din comuna Baia. Valoarea proiectului este de 4.932.633 lei.

• S-a aprobat documentația tehnico-economică la faza proiect tehnic și faza de execuție

GAL și OIPOR

Proiecte depuse și în curs de finanțare

• Construire afterschool în comuna Baia, înregistrat la GAL Valea Șomuzului Nr.96/10.5.2019. Valoarea proiectului este de 784.000 de lei, Proiectul este eligibil și selectat pentru finanțare.
  • Reabilitare Școala „Nicolae Stoleru” cu valoare de 6.0737.714,72 lei din 5.973.946,22 lei sunt nerambursabili. Proiectul se află în perioada de evaluare.

FDI

Înființare rețea de distribuție gaze naturale în comuna Baia depus la FDI (Fondul de Dezvoltare și Investiții)

• S-a depus cererea la FDI pentru implementarea proiectului.

PNDL

• Extinderea rețelei de alimentare cu apă și canalizare în comuna Baia. Valoarea proiectului este de 6.489.544,20 lei. Proiect în curs de execuție.
  • Reabilitare Școala Gimnazială nr.2 Baia. Proiect în valoare de 1.034.238 lei. Proiect în curs de execuție.